top of page

2022 tournament championships

“There are three types of golf. Golf. Tournament golf. Major championship golf.” 

 

–Grantland Rice

men's EVENTS

Ferriell Cup

Overall Gross

Max French & Adam Smith 

Overall Net

 Jack Burns & Tom Herman 

Gross Flight Champions

Brian Slama & Drew Shafer

Mark Kyker & Kevin Langford

JP Mobasser & Dan Moyer

Jim Null & Tom Hauser

Andy Mohr & Jake Upton

Tom Duiser & Tim Rice 

Net Flight Champions

Rob Antrim & RJ Pasquesi

Daniel Moore & Joe Brown

Andy Thornton & Max Eiteljorg

Tom McCullough & David Symmes

Zak Estes & Mark Dunbar

Anthony Najem & David Charles 

Crooked Stick Invitational

Overall Champions

Christian Browning & Chad Kauffman 

Flight Champions: 

Crooked Stick: Andy LeBlanc & Dan Rothschild 

Ocean Course: David Moore & John Montgomery

TPC Sawgrass: Michael Millikan & George Kalas

Honors Course: Daniel Moore & Adam Rapp

Oak Tree: David Charles & Danny Charles

Teeth of the Dog: Richard Halderman & William Moore

Whistling Straits: Eddie White & Jim Davis

Old Marsh: Andy Neher & Jim Phillips

Long Cove: Dr. Jeff Greenberg & Dr. John Fatti

French Lick: John McDowell & Jonathan McDowell

President's Cup

Champion

TBD

Runner-Up

TBD

Two Man Better Ball

Overall Gross

Michael Collins & Graham Summers

Runner Up

Kevin Koven & Wil Pahud

Overall Net

Mark Kyker & Kevin Langford

Runner Up

Brian & Beau Pahud

White Tee Gross Champions

Overall Gross

Dr. Mick Venturini & Dr. John Zience

Overall Net

David Kenley & Doug Perry

 

Alternate Shot

Overall Gross

Wil Pahud & Justin Klausner

Runner Up

David Moore & Graham Summers

Overall Net

Jim Curtis, Jr. & Ed Hourigan

Runner Up

Doug Perry & Dr. David Kenley

White Tee Gross

Jim Adams & Dr. John Zience

White Tee Net

Boyd Hovde & Jack Shaw

 

Black Tee Championship

Gross

Drew Shafer

Net

Bob Fritsche 

Red Tee Championship

Overall Gross

Kent Frandsen

Overall Net

Tony Miller 

 

Sr. Club Championship

Overall Gross

David Moore

Overall Gross Runner Up

Nick Deets

Overall Net

Dr. Ray Harwood

Overall Net Runner Up

David Symmes

White Tee Overall Gross

Dr. Naval Sondhi

White Tee Overall Net

Bob Fritsche

 

Men’s Club Championship

Overall Champion

Jake Brown 

2nd Place 

Drew Shafer 

3rd Place

Andrew Frandsen 

Blue Tee Champion

Wade Wrightson 

Blue Net Champion

James Fancher 

White Tee Champion

Frank Dunham 

Net Champion

Jack Crane 

Old Buddy

Champions

TBD

Runners-Up

TBD

 

Junior Club Championship

Boys

Jackson McCullough

 

Couples Club Championship

White Tee Gross

James & Bridget Fancher 

White Tee Net

Kelly & Joan Ketterman 

Pete Dye Cup

Champions

Dr. Jeff Greenberg & Michael Davan 

Flight Winners

Marquis de Sod: Mike Cline & Heath Slocum  

Dye-Abolical: Brian Pahud & Cary Sciorra  

Prince of Dirt: Steve Polizzi & Seth Fair  

Monster Maker: Doug Cook & Patrick Nagle 

2023 Order of Merit 

Gold Tee

Jake Brown

Drew Shafer

Andrew Frandsen

Max French

Matt Servies

Mike Cline

Lee Crannell

Greg Werner

Joe Brown 

Blue Tee

Wade Wrightson

James Fancher

Mark Kyker

Paul Major

Ken Dilger

Jeff Bladen

Steve Kirsh

Rick Kocerha

Ed Hourigan

JP Mobasser 

White Tee

Frank Dunham

Jack Crane

John Fitzgerald

Doug Cook

Naval Sondhi

David Kenley

Bob Fritsche

Pete Barker

Anthony Najem

Scott Shapiro 

Parent-Child Championship 

18 Hole Champions-Gross

Mike & Kyle Cline 

18 Hole Champions-Net

Jim & Johnny Brown 

9 Hole Champions-Gross

Dr. Brent & Leland Miller 

9 Holes Champion-Net

Damion & Simone Tolliver 

Member-Caddie Championship

Overall Gross Champions

Bill Boncosky & Braden Estes 

Overall Net Champions

Rob Dassow & Johnny Kraege 

women's EVENTS

Alice Dye Guest Day Medal Play  

Medal Play Overall Gross

Nancy Fitgerald, Alyssa Cook, Becky Cook, Kristine Nagle

Medal Play Overall Net

Nicolle Tolliver, Mia Montgomery, Bridget Fancher, Jennifer Williams

 

Alternate Shot Champions

Julie Siegler/Taylor Estes

Maher Cup Champions

Angela White/Julie Siegler

Club Championship

Overall Gross

Karen Bennett

 

Better Ball Championship 

Overall Gross

Angela White & Karen Bennett 

Junior Club Championship

Girls

Michaela Headlee

bottom of page