2021 tournament championships

“There are three types of golf. Golf. Tournament golf. Major championship golf.” 

 

–Grantland Rice

men's EVENTS

Ferriell Cup

Overall Gross

Graham Summers & David Dunbar

Overall Net

Adam Smith & Scott Bundrant

Gross Flight Champions

Matt Servies & Greg Chalas

Steve Shuel & Ames Walker

Tom Herman & Jack Burns

Chris Waters & Tom Bedsole

Barry Kroot & John Goldenberg

Jon Kklausner & Kevin Pahud

Net Flight Champions

Phil French & Bruan Pahud

Thad Miller & Aaron Greenlee

Andy THornton & Max Eiteljorg

Jeff Abrams & Jack Bayt

Mick Venturini & Jim Adams

Lee ford & Tony Miller

Crooked Stick Invitational

Overall Champions

Brian Pahud & Nick Arterburn 

Flight Champions: 

Crooked Stick: Rick Rink & Andy Rink 

Ocean Course: Tim Skelton & Matthias Farley 

TPC Sawgrass: Jimmy Brown & Tony Vance 

Honors Course: Michael Collins & Jerry Collins 

Oak Tree: Tony Najem & David Decker 

Teeth of the Dog: Richard Halderman & Adam Gore 

Whistling Straits: Tim Massey & Brandon Williamson 

Old Marsh: Chuck Baldwin & Jamie Baldwin 

Long Cove: Eddie White & Jim Davis 

French Lick: Mike Robins & Don Main 

President's Cup

Champion

Adam Smith

Runner-Up

Jason Racine

Two Man Better Ball

Overall Gross

Matt French & Steve Kirsch

Runner Up

Phil French & David Moore

Overall Net

Bob Fritsche & Tony Miller

Runner Up

Tom Donnar & Scott Rogers

White Tee Gross Champions

Lee Ford & Dick Jones

 

Alternate Shot

Overall Gross

David Moore & Graham Summers

Runner Up

Doug Perry & David Kenley

Overall Net

David Bangert & David Symmes

Runner Up

Doug Perry & David Kenley

White Tee Gross

Lee Ford & Bob Fritsche

 

Black Tee Championship

Gross

Michael Collins

Runner Up

Drew Shafer

Net

Mike Cline

Runner Up

Chip Mong

 

Red Tee Championship

Overall Gross

Tim Massey

Overall Net

Eddie White

 

Caddie-Member

Overall Gross

Rick Rink & Oliver Mast

Overall Net

Steve Kirsh & Cailyn Henderson

 

Sr. Club Championship

Overall Gross

Mike Cline

Overall Gross Runner Up

Rick Rink

Overall Net

Ray Harwood

Overall Net Runner Up

Glen Susdorf

White Tee Overall Gross

John Zience

White Tee Overall Net

Eddie White

 

Men’s Club Championship

Overall Champion

Drew Shafer

2nd Place 

Max French

3rd Place

Matt Servies

Blue Tee Champion

Richard Halderman

Blue Net Champion

Ray Harwood

White Tee Champion

Lee Ford

Net Champion

Jim Adams

Old Buddy

Champions

Tom Duiser & John Zience

Runners-Up

Jeff Lackey & Jake Upton

 

Junior Club Championship

Boys

Rocco Browning

 

Couples Club Championship

White Tee Gross

James & Bridget Fancher

White Tee Net

Ken & Heidi Dilger

 

Pete Dye Cup

Champions

Max French & Michael Davan

Flight Winners

Marquis de Sod: Drew Shafer & Andy Winings 

Dye-Abolical: Kent Frandsen & Gary Robison 

Prince of Dirt: Jeff Greenberg & Seth Fair 

Monster Maker: Jason Racine & Cole Adams 

2021 Order of Merit 

Gold Tee

Drew Shafer

Max French

Matt Servies

Andrew Frandsen

Michael Collins

Lee Crannell

Brian Slama

Mike Cline, Adam Smith, Greg Werner 

Blue Tee

Richard Halderman

Tim Skelton

Steve Kirsh

Bill Mitchell

Tim Massey

Kit Stolen

Scott Farnham

Tom Bedsole

Ray Harwood

Andy Neher 

White Tee

Lee Ford

Frank Dunham

Bob Fritsche

Jim Adams

David Kenley 

Parent-Child Championship 

18 Hole Champions-Gross

JP & Dillon Mobasser 

18 Hole Champions-Net

Greg Werner & Ellen Estes 

9 Hole Champions-Gross

Brian & Rocco Slama 

9 Holes Champion-Net

Scott & Hayden Rogers 

Member-Caddie Championship

Overall Gross Champions

David Symmes & Tyler Kipp 

Overall Net Champions

Jim Adams & Matt Alley 

women's EVENTS

Alternate Shot

Overall Gross 

Julie Siegler & Angela White

Overall Net  

Amy Browning & Taya Millikan

Member Guest Better Ball

Overall Gross

Linda Friedlander & Mia Montgomery

Overall Gross

Mary Susott & Donna Venturini

 

Maher Cup

Overall Gross

Karen Bennett & Bridget Fancher

Overall Net

Angela White & Liz Heyworth

Alice Dye Foursome

Overall Gross  

Karen Bennett, Lisa Higgins
Valerie Farnham, Linda Richter

Overall Net  

Jamie Schulte, Alice Hovde
Sally Peacock, Becky Gatman

Club Championship

Overall Gross  

Julie Siegler, Champion - Angela White, Runner-Up

Overall Net

Liz Hayworth

Better Ball Championship 

Overall Gross  

Karen Bennett & Angela White

Overall Net 

Londa Bick & Joan Ketterman

Junior Club Championship

Girls

Maddie Headlee